Houbaření jako národní sport

Oblíbeným koníčkem mnoha českých domácností je houbaření. Hlavní houbařská sezona začíná na počátku léta (červen) a končí zpravidla na konci října. Kromě relaxace procházkou na zdravém lesním vzduchu jsou výsledkem u těch úspěšnějších (a znalých) i bohaté úlovky.

Houby jako pochoutka

Z nich pak mnozí kulináři dovedou vytvořit zázraky. Výzkumy uvádí 6 až 8 kg nasbíraných hub na domácnost ročně v České republice. Výsledkem procházky by měly být především košíky jedlých druhů. Ty mají malou kalorickou hodnotu a obsahují i vitamíny a některé minerální látky. Na druhé straně se však v houbách mohou hromadit těžké kovy a jiné nebezpečné látky

Jedlých hub je celá řada ale některé se lehce mohou zaměnit za jedovaté. Těch sice není tolik druhů ale obsahují velmi nebezpečné prudké jedy. Bohužel na neznalost doplatí ročně stovky lidí, pro které tato zdravá záliba končí pobytem v nemocnici. Nemusí to být však jen konzumace jedovatých druhů ale často končí otravou i použití jedlých hub po nesprávném skladování nebo jejich přípravě.

Houby v průmyslu

Řada druhů se však používá i průmyslových odvětvích jako je potravinářství, farmacie a chemický průmysl. V potravinářském průmyslu (ale často i doma) se používají různé možnosti konzervace hub. Jedná se např. o sterilace teplem, chemická konzervace pomocí soli nebo octa nebo s použitím umělých konzervačních přísad. K dalším potravinářským postupům jako uchovat houby patří i zmrazování a samozřejmě sušení.

Houby ve zdravotnictví

Ve zdravotnictví se využívají v houbách obsažené látky, které mají význam při léčení zvýšeného cholesterolu, aterosklerozy, roztroušené sklerozy ale i rakoviny. Známá je např. hlíva ústřičná, která obsahuje řadu prvků působících pozitivně na organismus člověka v mnoha oblastech.